Dritëro Kasapi nga Shkupi u emërua drejtor i kompanisë teatrore të njohur në Suedi

Regjisori shqiptar Dritëro Kasapi është zgjedhur drejtor i ri i kompanisë së njohur teatrore në Suedi, “Riksteatern”.

Me rreth dy dekada përvojë pune si drejtor artistik dhe si regjisor në Suedi por edhe në shtete të tjera evropiane, Kasapi ka marrë këtë radhë, postin më të madh deri tani në karrierë.

Dritëro është shqiptar i Maqedonisë nga Shkupi, derisa në këtë pozitë do të fillojë punën në muajin nëntor të këtij viti. “Riksteatern” është një institucion që u jep mundësi të ndryshme artistëve nga mbarë bota, shkruajnë mediat suedeze.

Janë rreth 240 asociacione që janë pjesë e kësaj kompanie të madhe teatrore, të cilat edhe e financojnë atë, pasi shërben si teatër lëvizës nëpër Suedi.

Riksteatern funksionin me qëllimin e prodhimit të veprave teatrore kualitative, që më pas shfaqen në shumicën e qendrave suedeze.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP