Koreja J. dhe SHBA diskutojnë të ardhmen e lojërave të luftës

Ministrat e Mbrojtjes të Koresë së Veriut dhe të Shteteve të Bashkuara diskutuan të ardhmen e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake, pasi presidenti amerikan, Donald Trump, tha se ato do të marrin fund.

Trump e bëri njoftimin befasues pas takimit të tij me udhëheqësin verikorean, Kim Jong Un, të martën në Singapor.

SHBA tha se aleanca saj me Seulin – i cili gjithmonë ka thënë se stërvitjet janë thelbësore – është “e veshur me hekur”, transmeton REL.

Në Korenë e Jugut janë të vendosur rreth 29,000 ushtarë amerikanë dhe çdo vit të dyja vendet kryejnë stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë, shpesh të quajtura lojëra lufte.

Ushtrimet e ardhshme kanë qenë të caktuara për në vjeshtë.

Por, pas bisedimeve me Kimin, Trump i përshkroi ato si “shumë provokative” dhe tha se duhet të marrin fund.

Ministri i Mbrojtjes i Koresë së Jugut, Song Young-moo, bisedoi me homologun e tij amerikan, James Mattis, rreth stërvitjeve.

Të dy ranë dakord të “vazhdojnë përpjekjet për të ofruar mbështetje për mbrojtjen, bazuar në aleancën e fortë të Koresë së Jugut me SHBA-në”, tha Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP