Muslimanët në Shkup falën namazin e Fitër e Bajramit (VIDEO-FOTO)

Nën përkujdesjen e Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë, manifestimi qendror i faljes së namazit të Fitër Bajramit në këtë vend u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup. Gjatë ceremonisë u këndua Kur’an dhe ilahije para besimtarëve të shumtë të cilët mbushën edhe oborrin e xhamisë.

Namazi u drejtua nga kryetari i BFI-së, Sulejman Rexhepi, ndërsa Hytben e Bajramit, në emër të kreut të BFI-së, në gjuhën shqipe, maqedonase dhe turke e lexoi Adnan Jahja, nxënës i Medresesë “Isa Beu” në Shkup, i cili iu referua rëndësisë së muajit të Ramazanit.

“Në këtë muaj arriti mirësia e njerëzimit dhe drita, mbizotëroi mëshira dhe humaniteti, u krijua dashura dhe respekti, prandaj ky muaj gjithmonë duhet të festohet dhe të përjetohet me gjithë qenien tonë”, u theksua në mesazh.

Lutje lexoi edhe atasheu për çështje fetare në Ambasadën turke në Shkup, Murat Alkan.

Edhe në xhamitë tjera të Maqedonisë në prani të madhe të besimtarëve musliman u fal namazi i Fitër Bajramit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP