Shkencëtarët italianë: Pica vegjetariane mbron nga kanceri dhe infarkti

Shkencëtarët dhe kuzhinierët italianë pohojnë se pica vegjetariane mbron nga kanceri dhe sëmundje të zemrës, dhe paraqitën një picë të re – “Paskalina”, që e mban epitetin “pica e cila zgjat jetën”, transmeton “Dejli Mejl “.

Në të nuk ka djathë, as mish, erëza të cilat janë të yndyrshme, dhe cilat ekspertë i lidhin me sëmundje të zemrës. Përmban domate, ullinj, rapinj (lloj brokoli), vaj ulliri ekstra-i virgjër, hudhër dhe speca të djegës. Këto përbërës reduktojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit të gjirit, sidomos kancerit të zorrëve.

Shkencëtarët konsiderojnë se a.q. “ushqim mesdhetar” ndihmon edhe në betejën me obezitetin, por edhe me problemet e trurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP