SHBA, referendum për ndarjen e Kalifornisë në 3 shtete

 Propozimi që parasheh ndarjen e Kalifornisë në SHBA në tre rajone ka arritur numrin e mjaftueshëm të nënshkrimeve për të shkuar në referendum, raporton Anadolu Agency (AA).

Referendumi i planifikuar të mbahet më 6 nëntor do të jetë në formë pyetjeje për qytetarët në zgjedhjet afatmesme, në të cilat do të reformohet Kuvendi i Përfaqësuesve në tërësi dhe një e treta e senatit.

Qytetarët kanë arritur të tubojnë 420 mijë nënshkrime për mbajtjen e referendumit, në të cilin ata do të votojnë nëse shteti i Kalifornisë do të ndahet në tri shtete, “Kalifornia, Kalifornia Veriore dhe Kalifornia e Jugut”.

Edhe nëse referendumi rezulton me ndarje të shtetit, propozimi sërish duhet miratuar edhe në Kongresin Amerikan.

Nëse propozimi rezulton me vendim për ndarjen e Kalifornisë, atëherë për herë të parë që nga viti 1863 do të ketë ndarje të një shteti në SHBA.

Kalifornia i është bashkangjitur zyrtarisht SHBA-së në vitin 1850, ndërsa në vitin 1859 ishte subjekt i një referendumi i cili rezultoi me ndarje në dy pjesë, por u bllokua në Kongresin Amerikan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP