Presidenti Ivanov nga Bullgaria: mediat spekulojnë se unë destabilizoj rajonin – nuk mbaj përgjegjësi (VIDEO)

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, në një intervistë për media në Bullgari ku po realizon takime zyrtare, i pyetur për mosnënshkrimin e marrëveshjes së emrit Maqedoni – Greqi dhe takimin e dyminutësh Ivanov – Zaev – Dimitrov, ka deklaruara se lajmet se ai ka përzënë nga zyra Zaevin dhe Dimitrovin, janë të spekulime, transmeton Portalb.mk.

“Mos u bëni pre e spekulimeve mediatike, edhe pse edhe ju jeni gazetar. Unë askënd nuk e kam përzënë nga zyra, dhe kemi pasur takim. Për herë të parë më është dhënë dokumenti, nga procesi ku unë nuk jam i përfshirë. Kur e mora atë dokument, nuk pata çfarë të flas në takim. Dhe për këtë edhe takimi zgjati shkurt”, tha Ivanov.

Duke komentuar për mosnënshkrimin e marrëveshjes së emrit, Ivanov ka thënë se ai nuk ka qenë i përfshirë në proces, dhe se nuk do të mbajë përgjegjësi për të njëjtin.

“Pse duhet që unë ta legalizoj atë dokument? Siç e kanë bërë, pa përfshirjen time, ashtu le ta mbarojnë, pa prezencën time. Ai është dokument i rëndësishëm për formim të marrëveshjeve ndërkombëtare, kurse kryetari ishte i përjashtuar nga tërë procesi. Pse duhet të legalizoj arritjen e dikujt? Ai është vendim i tyre, dhe përgjegjësi e tyre”, tha Ivanov, transmeton Portalb.mk.

Ivanov gazetarit: mos thoni se unë e destabilizoj rajonin

Ivanov gjithashtu ka kërkuar që të mos cilësohet si destabilizues i rajonit, sepse sipas tij: “Dihet se kush e ka sjellë destabilizimin në Maqedoni, dhe ia ka marrë e ndikuar në ardhmërinë e saj. Është duke u ditur se kush po e merr të drejtën e përparimit të një populli”.

Përndryshe vizita zyrtare e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov në Bullgari u përball me refuzim nga kryeministri i Bullgarisë, Bojko Dimitrov dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva.

Borisov anulon takimin me Ivanovin, shkak sjellja arrogante për marrëveshjen e emrit

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP