Rrahje masive në Gjenevë mes lojtarëve kosovarë dhe zviceran, dy lojtar shtrihen në spital (VIDEO)

Në Versoix afer Gjenevës një ndeshje futbolli përfundon në “linçimin kolektiv” mes Klubit futbollistik te kësaj komune dhe KF “Kosova” Një përleshje e përgjithshme shpërtheu të dielën në mëngjes në ndeshjen për titullin e kampionit në mes ekipit të Versoix dhe KF “Kosova”. Një ndeshje e ligës së katërt, një nga nivelet më të ulëta. Dy lojtarë u shtruan në spital, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Kryetari i KF “Kosova” ne Gjeneve kërcënohet me vdekje!.. Ambasada dhe konsullata kosovare ne Zvicër heshtin, nuk kane dënuar ketë rast

Kosova vendos të tërheqë ekipin e tij të 4-të të ligës

Pas grindjes së përgjithshme të dielën në mëngjes në Versoix, komiteti i klubit të Gjenevës shpërbëri ekipin e tij të dytë.

Ngjarja ndodhi ne mes te fushës mes dy ekipeve, ku marrin pjese edhe publiku.

Rrahja kolektive ndodhie me  grushte e shkelma. Një tjetër merr një goditje të dhunshme në kokë përpara se të rrezohet ne tok. Kjo përleshje e përgjithshme shpërtheu të dielën në mëngjes në finalen e divizionit të 4-të të Gjenevës mes KF “Versoix” dhe KF “Kosova”. Në garë, dy lojtarë Versoix janë rrahur. Një humb vetëdijen ne ushe, tjetri ka te thyer pesë brinjë të thyera dhe dëme ne mushkëri. Ai ishte ende në spital.

Mediat zvicerane kane shkruar se aty kishte rrahje dhe përgjakje si dhe fyerje raciste do të ishte shkaku i shpërthimit të kësaj vale dhune. Viktima kryesore thuhet se u trajtua si një “i zi i pisaft”, por pala kosovare ka kontestuar ketë, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Publiku ishte  hutuar, por lojtari me prejardhje afrikane do të ishte përgjigjur me një gisht ose të paktën duke imituar gjestin. Arbitri nuk kishte kohë të dërgonte të gjithë në dhomën e dollapit. Në këtë moment, shumë sulmues goditën lojtarin e Versoix duke e i meshuar atyre në tokë.

Një linçim kolektiv, thotë Simon Pidancet. “Ajo që më frikëson është se mjeku ka thënë se brenda disa sekondash, ai mund të ketë vdekur në vend. Dhe ishte ditëlindja e tij. Ai është baba qe dy muaj…” thotë presidenti i klubit të Versajës në të përditshmen e lirë. Policia ndërhyri në fund të ndeshjes.

Nuk kemi parë kurrë një urrejtje të tillë gjatë një ndeshje, është e dhimbshme

E filmuar, skena qarkullonte në bisedat Whatsapp të klubeve lokale. Pastaj imazhet shpejt u dolën në rrjetet sociale. Surfers Net thonë se ata janë thellësisht të tronditur nga kjo rrahje. “Unë shoh se çfarë ndodh çdo fundjavë në fushë dhe unë nuk mund të mbetem i pandjeshëm ndaj imazheve të luftës. Nuk kam parë kurrë një urrejtje të tillë gjatë një ndeshje, është e dhimbshme..” thotë Jérémie Henriod, një anëtar i një klubi të Gjenevës dhe gazetar në RTS. Ai zgjodhi të transmetonte videon në llogarinë e tij të Twitter për të angazhuar mediat. Sajti i përkushtuar për futbollin lokal, Proxifoot, vendosi të mos publikojë imazhet. “Sigurisht, mos u mbështetni tek ne për të transmetuar imazhe të dhunës ekstreme që qarkullojnë në WhatsApp. Sulmuesit vijnë nga rrethinat e klubit të Kosovës.

Presidenti i KF “Kosova” Selajdin Salihu thotë se kurrë nuk ka përjetuar një “situatë të vështirë”. Të dy ekipet lëshuan një deklaratë të përbashkët të hënën në të cilën ata “dënojnë me forcë këto tejkalime”. Shoqata e Futbollit Kantonal të Gjenevës (ACGF) duhet të shpallë dënime të rënda brenda dhjetë ditësh. Agresorët rrezikojnë një pezullim prej disa vitesh. Sa për klubet, ata mund të gjobiten, duke tërhequr pikë ose duke u përjashtuar nga kampionati.

Presidenti i FC Kosova, Salihu Selajdin, i cili gjithmonë ka mohuar natyrën raciste të fyerjeve që shqiptohen vetëm para ndeshjes nga një prej lojtarëve të tij, insiston në këtë pikë. Ai tregon se “askund në raportin e arbitrit që na është dërguar nuk është fjala për Negro”. Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka mësuar se  kryetari i KF “Kosova” ne Gjeneve kërcënohet me vdekje!, i cili ka ngritur kallëzim penal.

FC Kosova mban një ekip të dytë të ligës, dy skuadra veterane dhe dy skuadra të vogla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP