OKB, hidhet poshtë propozimi i SHBA-ve për dënimin e Hamasit

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (AP-OKB) të mërkurën hodhi poshtë propozimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), të cilat kërkuan që në projekt-rezolutën e cila bën thirrje për mbrojtjen e popullit të Palestinës të përfshihet edhe dënim i lëvizjes palestineze Hamas, raporton Anadolu Agency (AA).

Propozimi i SHBA-ve nuk u pranua pasi nuk mori mbështetjen e nevojshme në AP të OKB-së.

Pas hedhjes poshtë të propozimit të SHBA-ve, AP-OKB kaloi në votimin ku u miratua projekt-rezoluta që bën thirrje për mbrojtjen e popullit të Palestinës.

AP-OKB mbajti një seancë të jashtëzakonshme me iniciativën e Turqisë dhe mbështetjen e Algjerisë.

Në seancën e posaçme, u shqyrtua projekt-rezoluta që bën thirrje për mbrojtjen e palestinezëve, e cila më parë u bllokua nga SHBA-të në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Rezoluta u miratua me 120 vota për, 8 kundër dhe 45 vende abstenuan.

Projekt rezoluta, ndër të tjera nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së kërkon që në afat prej 60 ditësh të ndërmarrë hapat e nevojshëm në drejtim të mbrojtjes së civilëve në territoret palestineze, vendosjen e sigurisë dhe mirëqenies dhe krijimin e një raporti në lidhje me mekanizmat e mbrojtjes ndërkombëtare të civilëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP