Izraeli ankohet për rezolutën në OKB: Privohemi nga e drejta për vetëmbrojtje

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara (OKB) Danny Danon, me rastin e miratimit të projekt-rezolutës së OKB-së për mbrojtjen e civilëve palestinezë, tha se me rezolutën “Izraeli është privuar nga e drejta për vetëmbrojtje”, raporton Anadolu Agency (AA).

“Kjo masë është një përpjekje për të na privuar nga e drejta themelore për vetëmbrojtje”, tha Danon në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ai vuri në dukje se mbështetja e një projekt-rezolute të tillë i jep forcë shtesë lëvizjes palestineze Hamas.

Asambleja e Përgjithshme të mërkurën miratoi projekt rezolutën e cila bënë thirrje për mbrojtjen e popullit të Palestinës.

Rezoluta u miratua me 120 vota për, 8 kundër, ndërsa 45 shtete ishin të përmbajtura.

Projekt rezoluta, ndër të tjera nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së kërkon që në afat prej 60 ditësh të ndërmarrë hapat e nevojshëm në drejtim të mbrojtjes së civilëve në territoret palestineze, vendosjen e sigurisë, mirëqenies dhe krijimin e një raporti në lidhje me mekanizmat e mbrojtjes ndërkombëtare të civilëve.

Abbas: Rezoluta e OKB-së, fitore e drejtësisë dhe e drejtës ndërkombëtare

Kalin: Vendimi për Palestinën një sukses i madh

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pranon rezolutën që kërkon mbrojtje për palestinezët

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP