Kalin: Vendimi për Palestinën një sukses i madh

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın në lidhje me vendimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për Palestinën tha se “ky është një sukses i madh për kauzën e Palestinës dhe për drejtësinë”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kalın, në llogarinë e tij në Twitter ka bërë një postim në lidhje me pranimin e projekt-rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së e cila kërkon mbrojtje për popullin e Palestinës.

Në lidhje me projekt rezolutën e cila bën thirrje për mbrojtje të popullit palestinez dhe ndaj të cilës SHBA-të vendosën veto në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Kalın, tha se kjo projekt-rezolutë u pranua në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së me 120 vota pro.

“Ky është një sukses i madh për kauzën e Palestinës dhe për drejtësinë. Turqia do të vazhdojë të qëndrojë në anën e Palestinës në kauzën e saj të drejtë”, tha Kalın.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së pranon rezolutën që kërkon mbrojtje për palestinezët

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP