Luftime të ashpra në qytetin strategjik të Jemenit

Luftime të ashpra u raportuan në Jemen, pasi forcat pro-qeveritare, të mbështetura nga një koalicion që udhëheq Arabia Saudite, nisën një ofensivë në qytetin Hudajdah, i cili kontrollohet nga rebelët Huthi.

Hudajdah është porti ku arrijnë shumica e ndihmave humanitare.

Emiratet e Bashkuara Arabe konfirmuan se katër ushtarë të saj janë vrarë, ashtu si edhe 22 rebelë Huthi, transmeton REL.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot bisedime urgjente për situatën.

Është hera e parë që koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite bën përpjekje të marrë kontrollin e një qyteti mirë të mbrojtur në Jemen.

Rreth tetë milionë njerëz janë në rrezik nga uria në vendin e shkatërruar nga lufta.

Agjencitë e ndihmës paralajmëruan se luftimet në Hudajdah mund të shkaktojnë katastrofë humanitare.

Konflikti në Jemen ka shpërthyer që nga fundi i vitit 2014, kur rebelët Huthi dhe aleatët e tyre kanë kapur pjesët veriperëndimore të vendit, përfshirë kryeqytetin Sana, dhe kanë detyruar presidentin Abdrabbuh Mansour Hadi të largohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP