MPJ-ja e Bullgarisë deklarohet pas dështimit të takimit Borisov – Ivanov

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë është deklaruar në lidhje me dështimin e takimit Borisov – Ivanov, megjithëse sqarojnë se ato nuk do të përzihen në punët e brendshme të Maqedonisë, duke refuzuar të komentojnë për vendimin e kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov për Marrëveshjen e emrit Maqedoni – Greqi, transmeton Portalb.mk.

“Pozita jonë është e qartë, ashtu si në tërë opinionin ndërkombëtar. E qartë është edhe pozita e kryetarit të Republikës së Maqedonisë. Qeveria e Bullgarisë nuk sheh arsye që të shfrytëzohet për debate politike të brendshme në Shkup. Për zhvillimin e ardhshëm të shtetit fqinj, e rëndësishme është integrimi në NATO dhe BE, dhe kjo të mos vihet në dyshim”, thuhet në kumtesë.

Paraprakisht, media greke “24 orë” ka njoftuar se kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov ka refuzuar të takohet me presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për siç thuhet, për shkak të sjelljes arrogante për Marrëveshjen e emrit Maqedoni – Greqi.

Përndryshe, ky reagim vjen pasi që, presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov refuzoi të nënshkruajë marrëveshjen e emrit Maqedoni – Greqi, pasi që sipas tij, ajo cënon integritetin territorial dhe kombëtar të Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP