Kryesuesi i OSBE-së Moavero dhe sekretari i përgjithshëm Greminger përshëndesin marrëveshjen mes Athinës dhe Shkupit

Kryesuesi i OSBE-së, ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Enzo Moavero Milanesi dhe sekretari i përgjithshëm i OSBE-së,  Thomas Greminger përshëndetën njoftimin mbi marrëveshjen për zgjidhjen e çështjes së emrit ndërmjet Athinës dhe Shkupit, të cilën e vlerësuan si një hap të madh drejt avancimit të stabilitetit rajonal.

“Urime kryeministrave Alexis Cipras dhe Zoran Zaevit për udhëheqjen dhe angazhimin e tyre ndaj këtij procesi të rëndësishëm për të dy vendet, për Evropën Juglindore dhe për Evropën në tërësi”, tha kryesuesi Moavero. “Kjo është një mundësi unike që duhet të shfrytëzohet dhe ndërtohet më tej.”

Sekretari i përgjithshëm Greminger theksoi rëndësinë e dialogut dhe kompromisit në këtë proces. “Kjo marrëveshje historike tani mund të shpie në një zgjidhje afatgjatë për të mirën e të gjithë qytetarëve dhe rajonit në tërësi”.

Sekretari i Përgjithshëm gjithashtu shprehu vlerësimin e tij ndaj Kombeve e Bashkuara, të cilët kanë udhëhequr me përpjekjet e ndërmjetësimit për të zgjidhur këtë çështje për më gjatë se 25 vjet.

Non Pejper: Thelbi i Marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni – Greqi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP