Është themeluar Ansambli i valleve dhe këngëve popullore shqipe

Premtim: Themelim i institucionit folklorik shtetëror – Ansambli i folklorit shqiptar

Në programin zgjedhor të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në zgjedhjet e fundit parlamentate në pjesën “Kultura” është dhënë premtimi për formimin e Ansamblit të folklorit shqiptar në Republikën e Maqedonisë. Ky premtim i BDI-së është realizuar.

Me 23 nëntor 2017, mediumet publikuan informacione e para për formimin e ansamblit shqiptar në Maqedoni. Atëherë detaje për formimin e këtij ansambli dha edhe Sekretari Shtetërorë në Ministrinë e Kulturës, Valmir Aziri. Sipas tij, qendra e këtij institucioni do të jetë në Tetovë, ndërsa buxheti i parë vjetor, duke pasur parasysh pagat, investimet në kostumografi, instrumente dhe pjesën praktike do të arrijë vlerën rreth 800 mijë euro.

Me 12 dhjetor të vitit 2017, ministri i atëhershëm i Kulturës, Robert Allagjozovska, i pyetur për këtë iniciativë të BDI-së për krijimin e një ansambli të këtillë, deklaroi:

Përgjithësisht ne do të avancojmë kulturën e të gjithë bashkësive në Maqedoni dhe përfaqësuesit e BDI-së duke ju përgjigjur kërkesave të qytetarëve me kombësi shqiptare që kërkuan krijimin e një ansambli kombëtar profesional, i cili do të kultivimin e folklorit shqiptar dhe traditave shqiptare. Ne, duke u nisur prej kësaj kërkese të bashkësisë së dytë më të madhem nuk kemi ndonjë problem që të ju dalim përballë këtyre kërkesave. Ashtu që, projekti i krijimit të një ansambli të këtillë do të realizohet në periudhën e ardhshme dhe për këtë janë siguruar para në buxhet. 

Ndërsa me 27 dhjetor të vitit 2017 zëvendëskryeministri, Hazbi Lika, duke përmendur formimin e ansamblit shqiptar në profilin e tij në Facebook shkroi:

Formimi i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Burimore të Shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë ka qenë prioritet mes projekteve shqiptare të parapara për vitin 2018 dhe sot, të nderuar, zyrtarisht në seancë qeveritare kaloi informacioni për themelimin e këtij Ansambli. Vlerat kulturore janë thelb për ndërtimin dhe forcimin e marrëdhënieve ndëretnike në këtë shtet multietnik. Qoftë ky Ansambël një inicim i frytshëm për rritjen e vetëdijes kulturore dhe kombëtare.

Me 7 Mars të vitit 2018 mediumet njoftuan për vendimin e Qeverisë në lidhje me themelimin e Ansamblit:

Për shkak të kultivimit të këngëve dhe valleve të komunitetit shqiptar në Republikën e Maqedonisë, Qeveria në seancën e sotme mori vendim për themelimin e institucionit kombëtar „ Ansambli i këngëve dhe valleve shqipe në Republikën e Maqedonisë” – Shkup,  si organizatë jofitimprurëse në fushën e kulturës.

Duke pasur parasysh këto informacione, premtimin për formimin e “Ansamblit shqiptar të valleve dhe këngëve në Republikën e Maqedonisë” e vlerësojmë si premtim të realizuar nga programi parazgjedhor i BDI-së.

Burimi: Vërtetmatesi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP