Koxias: Pas Shkupit, problemet do t’i zgjidhim edhe me Shqipërinë

“Kemi përfunduar problemet irredentiste me Shkupin”, ka thënë sot në Moskë shefi i diplomacisë greke Nikos Koxias duke shtuar se në radhë është zgjidhja e problemeve me Shqipërinë, transmeton Koha.net.

Kotzias, pas marrëveshjes ndërmjet Shkupit e Athinës për emrin e Maqedonisë, ka thënë “ se e kemi zgjedhur problemin që në fakt ka qenë i vjetër 70 vjet”.

“Është pjesë e kulturës së rajonit tonë që të grindemi rreth emërtimeve. Me këtë marrëveshje e kemi zgjidhur problemin e irredentizmit që ka ekzistuar aty”, citon agjencia serbe e lajmeve Beta të ketë ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë.

Ai ka shtuar pasi ky problem është zgjidhur, në radhë janë çështjet ep zgjidhura me Shqipërinë.

probleme do t’i zgjidh para se të shkoj në pushim. Nëse nuk i zgjidh, nuk ka pushim”, ka thënë Koxias.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP