Dhëndërri i mbretit spanjoll doemos në burg në afat prej 5 ditësh

Dhëndërri i mbretit spanjoll Filipi VI, Inaki Urdangarin, doemos duhet të dorëzohet në policinë spanjolle dhe të vuajë dënimin me burg për aktvendimin e korrupsionit dhe evazionin fiskal, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjykata e Lartë e Spanjës dje konfirmoi aktvendimin e shkallës së parë, pas së cilës gjykata në Palma lëshoi një urdhër për arrestimin e të dënuarit Urdangarin.

Urdangarin jeton në Zvicër, ndërsa sot gjykata i dha atij afat prej 5 ditësh për t’u dorëzuar tek autoritetet spanjolle.

Dënimi i shkallës së parë prej 6 vjet e tre muaj, Gjykata Supreme e uli në 5 vite e dhjetë muaj.

Është konfirmuar edhe dënim me para prej 265 mijë euro që gjykata ia shqiptoi gruas së Urdangarin-it, motra e mbretit spanjoll princesha Cristina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP