Qeveria e Maqedonisë aprovoi propozim-ligj për parandalim të larjeve të parave

Në seancën e 72-të, Qeveria e Republikës së Maqedonisë, konfirmoi tekstin e ri  të Propozim- ligjit për  parandalimin e larjes së parave dhe financimi i terrorizmit, njofton Portalb.mk.

Qëllimi i propozim ligjit dhe harmonizimit të tij me dispozitën e katërt të Rregullores të BE-së, është që të bëhet parandalimi dhe përdorimi i sistemit financiar për larjen e parave dhe financimin e terrorizmit nga viti 2015.

Në përputhje me këtë rregullore, ndër të tjera, precizohen dhe harmonizohen dispozitat që kanë të bëjnë me pronarët e vërtetë në kuadër të Regjistrit Qendror të RM-së. Me këtë parashihet obligimi i personave juridik të posedojnë dhe në regjistër të shënojnë pronarët e vërtetë, të dhënat për pronarët e tyre të vërtetë, dhe zvogëlohet vlera për ndalesë të kryerjes së pagesave kesh nga 15.000 euro në 2.000 euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP