Qeveria deklarohet për versionin shqip të emrit të Maqedonisë

Pas njoftimit për emrin e ri të Republikës së Maqedonisë, e cila nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev u tha në gjuhën maqedonase dhe angleze, në opinion nisen debatet, se cili do të ishte versioni shqip i emrit të ri të Maqedonisë. Nga Qeveria sot njoftuan, se versioni shqip i emrit “Republika Severna Makedonija”, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk.

“Emri zyrtar në gjuhën shqipe i Republikës së Maqedonisë, që u arrit ndërmjet dy kryeministrave, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut. Kjo u arrit pas konsultimeve me gjuhëtarët dhe ekspertë të cilët i kemi konsultuar, ky do të jetë versioni shqip i emrit”, tha zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha.

Përndryshe, në maqedonisht emri do të jetë “Republika Severna Makedonija” dhe anglisht “Republic of North Macedonia”.

Mediat greke për emrin, shpalosin detaje nga marrëveshja Zaev – Cipras

Zaev: Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP