Tualeti si simbol i mosbesimit

Pak orë para se Kim Jong-un dhe Donald Trump të shtrëngonin duart me njëri-tjetrin në një resort turistik luksoz në Singapor, mediat ndërkombëtare raportuan një lajm të pazakontë dhe të çuditshëm, transmeton Top Channel. 

Nga “USA Today” e deri tek “The Independent” u raportua në versionet online se udhëheqësi i Koresë së Veriut kishte mbërritur në Singapor së bashku me tualetin e lëvizshëm, që është parë shpesh gjatë udhëtimeve dhe daljeve publike të tij në vendlindje. Arsyet e këtij veprimi që të gjithë i lidhin me shkaqet e sigurisë dhe shmangies së ndonjë përgjimit të mundshëm.

“U deshën vite të tëra, megjithatë arritëm t’i kapërcenim pengesat e ja ku jemi sot këtu. Bota do të njohë një ndryshim të madh”, deklaroi Kim Jong un pas firmosjes së deklaratës së përbashkët me Donald Trump.

“Është një nder i madh të gjendem sot këtu”, tha nga ana e tij Presidenti amerikan, duke ndarë edhe bindjen personale se me Kim Jong un po hapte një kapitull të ri në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Megjithatë, dozat e skepticizmit janë të mëdha. Numri i atyre që dyshojnë në sinqeritetin e marrëveshjes së nënshkruar është po ashtu i madh dhe duhen pritur fazat e tjera të negociatave për të përmbushur misionin kryesor të takimit historik: çarmatosjen bërthamore të Koresë së Veriut.

Si simbol i mosbesimit qëndron në këtë mes edhe tualeti personal i Kim Jong un. Dikatori koreano-verior duhet të ketë qenë në dijeni se po ulej në tryezën e bisedimeve më një President që minoi marrëdhëniet me aleatët tradicionalë vetëm pak ditë më parë në Kanada.

Donald Trump mbërrinte në këtë takim fill pas samitit të G7. Presidenti amerikan u vu në qendër të kritikave pas refuzimit për të firmosur një deklaratë të përbashkët në fund të takimit, madje e quajti Kryeministrin kanadez “pa shtyllë kurrizore dhe të pabesë” për qëndrimet e tij për tregtinë e lirë.

Nga ana e tij, vetë Donald Trump duhet ta dinte gjithashtu se përballë kishte trashëgimtarin biologjik dhe të pushtetit të Kim Jong il, njeriu që lozi për dy dekada me radhë me Shtetet e Bashkuara dhe Seulin, herë duke u ofruar dorën e paqes dhe të bashkëpunimit, herë duke u treguar arsenalin bërthamor.

Megjithatë, në fund të fundit takimi mbetet historik, për faktin e thjeshtë se është hera e parë që një President në detyrë i Shteteve të Bashkuara takohet me një udhëheqës të Penianit, megjithëse, siç Reuters analizon, krahasimi i shtrëngimit të duarve mes Trump dhe Kim Jong un me atë të Richard Nixon dhe Mao Ce Dun në vitin 1972 nuk ka vend.

Reuters thotë se ndryshe nga takimi i Nixon, takimi i Trump me diktatorin koreano-verior nuk prodhoi ndonjë gjë konkrete, por vetëm një deklaratë “mirëkuptuese”, që lë shteg për interpretime të ndryshme dhe që s’garanton që premtimet e hedhura në të do të mbahen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP