Trump: Të gatshëm të shkruajmë një histori të re me Korenë e Veriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump tha se “janë të gatshëm të shkruajnë një histori të re” me Korenë e Veriut, raporton Anadolu Agency (AA).

Trump, në konferencën për media organizuar pas takimit të tij me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në Singapor, e falënderoi Kim-in “për arsye se ka hedhur hapin e parë të guximshëm për një të ardhme të ndritur për popullin e tij”.

Ai tha se SHBA-të “janë të gatshme për një histori të re, një faqe të re me Korenë e Veriut”.

“E kaluara nuk duhet t’i japë formë të ardhmes”, theksoi Trump.

Presidenti amerikan gjithashtu tha se e ka ftuar liderin e Koresë së Veriut në Shtëpinë e Bardhë, ndërsa Kim ka pranuar ftesën. Trump theksoi se në një kohë të përshtatshme do të presë liderin verikorean dhe se në një ditë të përshtatshme është i hapur të shkojë në Phenian.

Trump deklaroi se stërvitjet e përbashkëta me Korenë e Jugut do të ndërpriten.

Ai gjithashtu njoftoi se Kim Jong-un ka pranuar shkatërrimin fushës për testim të motorëve raketorë.

Trump ia tregon limuzinën presidenciale Kimit (Video)

Trump dhe Kim nënshkruajnë një dokument

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP