ASH-ja për punësimet në sektorët e MPB-së: ka trefish më shumë maqedonas, se sa shqiptarë (VIDEO)

Partia opozitare shqiptare, Aleanca për Shqiptarët (ASH), nëpërmjet një konference që u mbajt sot në Tetovë ka reaguar ndaj Ministrisë për Punë të Brendshme, duke shprehur pakënaqësi, për siç thonë ata, se në sektorët e MPB-së, maqedonasit janë të përfaqësuar trefish më shumë se shqiptarët, transmeton Portalb.mk.

Altrin Mamuti nga ASH-ja ka numëruar edhe disa pozita edhe atë: “Kryeshefi – shqiptar, zëvendësi – maqedonas; kryeshefi i uniformës policore – shqiptar, zëvendësi – maqedonas; Komisariati i lartë për komunikacion –  maqedonas; Komisariati për rendin dhe qetësinë publike – maqedonas; Komisariati i përbërjes rezerve dhe menaxhimit me krizat – maqedonas; komisariati për preventivë – shqiptar; Këshilltari për menaxhim – shqiptarë; Këshilltari për trajnime dhe aktivitete – maqedonas; Kryeshef i policisë së krimit – shqiptar ( ushtrues detyre pa vendim); zëvendëskryeshefi – maqedonas; Kryeshef për analitik – maqedonas; komandant i SPB Tetovë –  shqiptar, me dy zëvendës – maqedonas; Qendra për informim dhe koordinim, udhëheqësi – maqedonas, me 3 shefa ndërrimi- 2 maqedonas dhe 1 shqiptar; Komandant i policisë rrugore – maqedonas; zëvendës – shqiptar; Kontrolli i Brendshëm – maqedonas”, tha Mamuti.

Ai ka numëruar edhe sektorët e SPB Tetovë, ku për pozitat financa, burime njerëzore, divizioni i armëve, lidhje dhe IT, shërbime administrative, sektorë udhëheqëse – ku në numër janë 22 dy të punësuar dhe inspektorët, janë maqedonas. Sipas ASH-së, me shqiptarë udhëhiqen 4 poste.

 

“Në pozita udhëheqëse, kuadrot maqedonase janë dukshëm më të avancuar, ndërsa shumica te shqiptarët është vetëm në administratë. Përqindja e vendeve udhëheqëse në Tetovë, në aspekt proporcional me numrin e banorëve shqiptar 85% dhe 15% maqedonas, numri i policeve ne kuadër të SPB Tetove 30% shqiptare dhe 70% maqedonas. Policet rrugor shumica janë maqedonas. Komandanti i njësitit të veçantë të policisë -njësia e tretë speciale PEP është maqedonas, pa zëvendës shqiptarë dhe me 90% përbërje maqedonase”, tha Mahmuti.

Sipas ASH-së edhe në sektorin e inspektoratit, maqedonas janë 7 të punësuar maqedonas, ndërkaq 2 janë shqiptarë.

Si më alarmante u paraqit gjendja në stacionin policor të Kodrës së Diellit, dhe në sektorin e sigurimit shtetëror (UBK) për rajonin perëndimor, janë maqedonas.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP