Çështja e emrit, Kamenos: Nëse e pranojmë zgjidhjen, do të jetë humbje e madhe për Greqinë

Deputeti grek, Dimitris Kamenos deklaroi se partia e tij nuk pranon zgjidhje të emrit në të cilin do të përfshihet termi Maqedoni, transmeton Portalb.mk.

“Nëse Shkupit ia japin termin Maqedoni dhe gjuhën maqedonase, kjo do të jetë humbje e madhe për Greqinë”, deklaroi njëri ndër nënkryetarët e Kuvendit grek, Dimitris Kamenos pas bisedës telefonike mes kryeministrit grek dhe atij maqedonas, transmeton media greke “Radar”.

Siç paralajmërojnë nga partia, Kamenos duhet të mbajë konferencë për media në lidhje me temën aktuale për problemin me emrin.

Mediat greke shkruajnë se kryeministrat Zaev dhe Cipras janë marrë vesh për zgjidhjen e çështjes së emrit, ku emri të jetë “Republika e Maqedonisë Veriore”, ndërsa nënshkrimi për marrëveshjen do të bëhet gjatë fundjavës në Prespë.

Zaev: Marrëveshja drejt finalizimit, nesër sërish do të flasim me Cipras

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP