Spanjë: Shpëtohen rreth 300 migrantë në Detin Mesdhe

Arrin në 268 numri i refugjatëve të shpëtuar në det në dy ditët e fundit në Spanjë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare spanjolle të lajmeve EFE, mësohet se njësitë detare të shpëtimit në vend në orët e para të mëngjesit kanë kryer një ndërhyrje, ku 27 refugjatë me origjinë nga Afrika e Veriut duke përfshirë edhe fëmijë janë dërguar në portin Barbate në Cadiz.

Ndërsa në anën tjetër ditën e djeshme u shpëtuan gjithsej 241 persona në 6 gomone në afërsi të rajonit të Andaluzisë.

Dhjetëra mijëra afrikanë për shkaqe të dhunës dhe varfërisë duke rrezikuar jetën e tyre përpiqen të mbërrijnë në Evropën Jugore. Për shkak të mbytjes së gomoneve të papërshtatshme gjatë udhëtimit në det humbin jetën mijëra refugjatë.

Sipas të dhënave të OKB-së në 5 muajt e parë të vitit 2018 nëpërmjet Mesdheut në Evropë kanë mbërritur 27 mijë e 482 refugjatë nga të cilët 7 mijë e 614 në Spanjë. Ndërsa numri i refugjatëve që kanë humbur jetën në det gjatë kësaj periudhe njoftohet se është 785.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP