Ministri Tevdovski: për dallim nga më parë, qytetarët kontrollojnë paratë shtetërore

“Për dallim nga më parë, qytetarët tash kanë më shumë kontroll ndaj harxhimit të parave shtetërore, harxhohet në mënyrë ekonomike, kurse institucionet dhe investuesit e haj kanë kthyer besimin e politikës fiskale. Me më shumë masa, punohet për përmirësimin e standardit jetësore të qytetarëve”, kështu ka deklaruar ministri i Financave, Dragan Tevdovski, njofton Portalb.mk.

Përveç kontrollit ndaj parasë publike, sipas ministrit Tevdovski, qytetarët e Maqedonisë kanë pasur mundësi të ndikojnë edhe në miratimin e buxhetit, përmes debatit publik. Të njëjtin kanë pasur mundësi ta bëjnë edhe me vënien në debat publik të ligjit për furnizime publike.

Sipas tij, qëllimi i kontrollit ndaj harxhimeve të funksionarëve shtetërorë, është që me transparencë dhe llogaridhënie të funskionarëve, të rritet standardi jetësore i qytetarëve të Maqedonisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP