Emoji, pse Google e hoqi vezën nga sallata?

Pas debatit online vjeshtën e shkuar për emoji e hamburgerit dhe vendosja e rregullt e përbërësve, një tjetër diskutim nisi, dhe këtë herë për emoji-n e sallatës. Në qendër është gjithnjë Google që ka bërë të ditur se ka hequr vezën nga sallata, më sistemin e ri operativ Android P.

Një menaxhere e Google, Jennifer Daniel, ka postuar foto të sallatës së re pa vezë. “Flitet shumë për diversitetin në Google, kështu që nëse keni nevojë për prova se Google e ka prioritet, ju kërkoj vëmendjen mbi emoji-n e sallatës. Hoqëm vezën, për ta bërë sallatën më të pranueshme për vegjetarianët.”

Postimi ka marrë 2 mijë komente. Ndërsa Unicode, konsorciumi që merret me standardizimin e emoji, shkruan: “Përshëndetje mishngrënës, vegjetarianë dhe gjithçka tjetër. Dua t’ju sqaroj se objektivi është ridizejnimi i emoji të sallatës dhe krijimi i një imazhi më besnik ndaj përshkrimeve të Unicode”./TCh/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP