Shkatërrohen disa objekte në parkun urbanistik të Shkupit

Me ekskavator dhe ndihmë nga MPB, nga mëngjesi i sotëm është filluar me shkatërrimin e disa shtëpive në parkun urbanistik në Komunën Qendër ku vitet e kaluara pothuajse dy vjet kanë jetuar gjashtë familje rome, transmeton Portalb.mk.

Nën presionin e opinionit dhe për shkak se parku ishte shndërruar në deponi, sot është filluar me prishjen e këtyre shtëpive. Romët thonë se nuk kanë ku të jetojnë.

“Bëhet fjalë për objekte që janë ndërtuar nga Ndërmarrja për Rregullimin dhe Ndërtimin e Qytetit të Shkupit, por më pas janë vendosur njerëz të tjerë, që e pushtuan parkun duke ndërtuar vendqëndrime të improvizuara. Muajin e kaluar vazhdimisht është biseduar me personat që janë zhvendos te parku dhe u është thënë se do duhet ta lëshojnë vendbanimin e tyre të përkohshëm joligjor. Të njëjtëve u është ofruar zhvendosje në një nga strehërat e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale.  Disa prej qytetarëve pranuan, por disa jo”, thuhet në njoftimin e Komunës Qendër.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP