ZOTËRI PRESIDENT!

Ju pengojmë të jetojmë,

Ju pengojmë të flemë…

Ne bubullojmë me lajme

ose me zërin e popullit,

por s’na e keni dhënë Ju lirinë

dhe nuk mund të na e merrni.

Zotëri President!

Aleksandar Sergejeviçi,

ai nga  – Piteri,

i thurte lavdi lirisë,

frikësojuni së paku Pushkinit.

Po çne për Ju Pushkini

kur hosananë Jua këndojnë Mihalkovët.

Zotëri President!

Dy ministra civilë,

Nuk kanë yje në supe,

Mirëpo në shpirt janë – gjeneralë…

Zotëri President!

Ju pengojmë të jetojmë,

Ju pengojmë të flemë…

Do t’Jua dhuroj një plejer të madh

dhe një kasetë të madhe, plot, plot kaseta,

në të cilat është incizuar qetësia,

qetësi varri…

A është kjo gjë që dëshironi

ta dëgjoni në Rusi,

Zotëri President?

 

Poezi nga Aleksandër TKAÇENKO
Zgjodhi Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP