Do të formohet institucion i ri shtetëror për siguri në komunikacion

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski, në konferencën e sotme ndërkombëtare në temën “Siguria e rrugëve”, ka paralajmëruar formimin e institucionit të ri shtetëror për rritje të sigurisë në komunikacion, njofton Portalb.mk.

Goran Sugareski

Goran Sugareski

Sipas tij, ajo është rezultat i të dhënave se në vendet e BE-së, ka në mesatarisht nga aksidentet e komunikacionit ka 5.2 viktima në 100.000 banorë, dhe se tanimë është formuar grupi punues i cili deri në fund të vitit do të vijë deri në propozimin përfundimtar për formimin e Agjencisë për Menaxhim me Sigurinë në Komunikacion.

“Siguria është problem i kompleksuar ku kërkohet qasje multi-sektoriale. Në atë drejtim, është paraqitur nevoja që të formohet një institucion udhëheqës, gjegjësisht trup ekzekutiv, e cila do të ketë përgjegjësi dhe detyrë për përmirësimin e sigurisë dhe uljen e numrit të viktimave në rrugët e Maqedonisë”, tha Sugareski.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP