BDI nuk do të pranojë donacione nga institucionet shtetërore

Bashkimi Demokratik për Integrim do të anulojë mënyrën se si funksionarët e saj e financojnë partinë. Institucionet shtetërore më nuk do të jenë donatorë. Kjo do të ndodhë me sjelljen e ndryshimeve në Ligjin për financimin e partive politike, për të cilin po bisedohet intensivisht në grupe punuese. Qëllimi është që të ndalohet keqpërdorimi i mënyrës së financimit i cili është burimi kryesor i korrupsionit, transmeton Telma, përcjell Portalb.mk.

Në raportin më të ri nga Enti shtetëror për revizion si donator më i madh i BDI-së paraqitet Posta e Maqedonisë, FSPIM, Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim, SHA Aeroporte, Komuna e Likovës, Shtëpia studentore Pelagonia dhe Hekurudhat e Maqedonisë.

Nga partia thonë se ato kanë qenë të hyra nga funksionarë të tyre të cilët janë të punësuar në institucione, ndërsa paratë kanë qenë të hedhura në shumë prej 5% me urdhër të përhershëm nga rroga e tyre.

Ndryshimet ligjore duhet të vendosin financim transparent dhe ndalesë të çfarë do lloji të keqpërdorimit.

Financimi i partive politike duhet të ndaloj që ato të shndërrohen në shoqëri aksionare ku më shumë fiton ai që donon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP