Parlamenti i zgjodhi ministrat dhe zëvendësministrat e ri të Qeverisë së Maqedonisë

Parlamenti i Maqedonisë me shumicë votash i zgjodhi ministrat dhe zëvendësministrat e ri të Qeverisë së Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Renata Deskoska mori dikasterin e Drejtësisë me 67 vota për dhe 23 kundër.
Arbër Ademi mori dikasterin e Arsimit dhe Shkencës me 67 vota për dhe 25 kundër.
Asaf Ademi mori dikasterin e Kulturës me 66 vota për dhe 23 kundër.
Bardhyl Dauti u zgjodh ministër pa resor me 65 vota për dhe 26 kundër ndërsa 1 i përmbajtur.

Gjithashtu, Parlamenti i zgjodhi edhe zëvendës ministrat e ri.

Andrej Zhernovski u zgjodh zëvendësministër në Ministrinë e Punëve të Jashtme me 67 vota për dhe 20 kundër.
Asim Musa u zgjodh zëvendësministër në Ministrinë e Shëndetësisë me 67 vota për dhe 19 kundër ndërsa 1 ishte i përmbajtur.
Gjonul Bajraktar u zgjodh zëvendësministër në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale me 64 vota për dhe 16 kundër ndërsa 3 ishin të përmbajtur.
Sadik Beqiri u zgjodh zëvendësministër në Ministrinë për Transport dhe Lidhje me 67 vota për dhe 20 kundër.

Kryeparlamentari Talat Xhaferi e uroi për postin e ri edhe Petar Atanasov edhe pse ai nuk u zgjodh sonte zëvendësministër në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës pasi që para duhet të zgjidhen anëtarët e ri të Komisionit Shtetëror Zgjedhor të cilët sot morën dritë jeshile nga Parlamenti.

LEXO: Kuvend, me 88 vota “pro” shpallet konkursi për anëtarët e rinj të KSHZ-sëNë Kuvendin e Maqedonisë po mbahet seanca në të cilën po shqyrtohet dhe pritet që të votohet rikonstruimi i Qeverisë, një vit pasi që kjo përbërje qeveritare e ka votuar përbërjen e parë të qeverisë në krye me kryeministrin Zoran Zaev, njofton Portalb.mk.

Deputetët po debatojnë për anëtarët e rinj të Qeverisë, që pritet të mbarojë deri në mesnatë, ndërkaq si pikë e dytë është zgjedhja e zëvendësministrave.

Ministra të rinj janë: Asaf Ademi nga Lëvizja BESA, i cili emërohet ministër i Kulturës në vend të Robert Allagjozovskit; Bardhyl Dauti nga PDSH, ministër pa resor i cili vjen në vend të Ramiz Merkos, Renata Deskoska për Drejtësi e cila e ndërron Bilen Saliun, ndërkaq atë në Ministrinë e Arsimit do ta zëvendësojë zëvendësi i saj i deritanishëm, Arbër Ademi.

Për zëvendësministra janë propozuar Andrej Zhernovski për zv/ministër të Punëve të Jashtme, Asim Musa për zëvendësministër të Shëndetësisë, Gjonul Bajraktar për zv/ministër për Punë dhe Politikë Sociale, Sadik Beqiri për zv/ministër për Transport dhe Lidhje dhe Petar Atanasov për zv/ministër i Arsimit dhe Shkencës.

Partia opozitare VMRO-DPMNE përpara disa ditëve ka thënë se do të marrë pjesë në seancën e sotme, por nga ajte theksojnë se bëhet për rikonstruim të dështuar dhe për qeveri që nuk ka rezultate dhe ide.

“Bëhet fjalë për rikonstruim të dështuar, bëhet fjalë për një qeveri e cila nuk ka ide dhe rezulatate. Bëhet fjalë për qeveri e cila nuk e ka plotësuar asnjë nga premtimet e saja kyçe. Në Maqedoni një vjet më parë asnjë gozhdë nuk është ngulur, një shtyllë elektrike nuk është vendosur, a u premtuan kodra dhe lugina. Madje edhe përkrahësit më të mëdhenj të LSDM-së janë të dëshpëruar nga ZOran Zaev dhe ministrat e tij. Kështu që, rikonstruimi i njërit ose dy ministrave nuk e zgjidh problemin fondamental, ndërkaq ajo është garnitura e paaftë e cila nuk i plotëson premtimet dhe e cila nuk mundet dhe nuk di të japë rezultate.

Rikonstruimi i Qeverisë, është përmendur që në nëntor të vitit të kaluar, pasi që Aleanca për Shqiptarët doli nga Qeveria.

Sherri qeveritar u bë pasi që kryeministri Zoran Zaev, nuk pranoi propozimin e Aleancës për Shqiptarët që të emërojë ministër të Shëndetësisë, resor të cilin paraprakisht e udhëhoqi Arben Taravari i cili dha dorëheqje pasi që u zgjodh kryetar i Gostivarit. Zaev në vend të Taravarit, vendosi që ta emërojë Venko Filipçen i cili erdhi nga LSDM-ja.

Pas daljes së ASH-së nga, pjesë e Qeverisë së Maqedonisë u bënë: Lëvizja BESA-s me kryetar Afrim GAshi, Partia Demokratike Shqiptare me kryetar Menduh Thaçi dhe Lidhja e Romëve ku kryetar është Amdi Bajram.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP