BE, “luftë” mbetjeve plastike

Bashkimi Europian ka vendosur t’i shpallë luftë mbetjeve plastike.

Në fokusin e tij janë produktet plastike njëpërdorimshme; gotat, pjata, thika apo pirunë prej plastike, pastruese veshësh e plot objekte të tjera që përdorën një herë, ndotin mjedisin dhe janë kthyer në një problem të madh edhe për peshqit dhe qeniet e tjera të gjalla në dete dhe në oqeane, transmeton TCH.

Fakti që shumë prej tyre janë të zëvendësueshme e shtyn komisionin të paraqesë në Bruksel paketën e masave që pritet të kufizojë sipas DË, edhe paketimet prej plastike të dyqaneve apo restoranteve.

Prodhuesit e paketimeve për dyqanet që ofrojnë “fast food” duhet të mbajnë kostot e riciklimit të mbeturinave – madje edhe atyre në oqeane – dhe të financojnë fushatat e edukimit mjedisor.

Masat përfshijnë ndër të tjera edhe planet e propozuara nga komisioneri europian për buxhetin, Günther Oettinger, për vendosjen e një takes mbi mbeturinat plastike, e cila sipas deklaratave të tij, nuk duhet të rëndojë drejtpërdrejtë konsumatorët.

Taksa në fjalë mendohet të jetë 80 cent për kilogram mbeturinash plastike. Idenë e një takse e refuzojnë ndërkohë shumë vende anëtare të Bashkimit Europian, përfshirë dhe Gjermaninë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP