Pavarësisht rrezikut, popullata e Gazës mban tubime pranë gardhit izraelit

Qindra palestinezë të Rripit të Gazës të bllokuar janë konverguar në gardhin e sigurisë Gaza-Izrael, për të nëntën të premte të njëpasnjëshme, për të marrë pjesë në tubimet e vazhdueshme kundër pushtimit izraelit, raporton Anadolu Agency (AA).

Dje, fraksionet politike dhe aktivistët palestinezë i bënë thirrje popullatës së Gazës të marrë pjesë në tubime, pavarësisht nga kërcënimi i dhunës nga trupat izraelite të vendosura përgjatë anës tjetër të gardhit të sigurisë.

“Ne po ashtu u bëjmë thirrje palestinezëve në Bregun Perëndimor (të pushtuar) dhe Kuds të ngrihen kundër pushtimit izraelit”, thanë organizatorët e protestës në një deklaratë.

Që nga 30 marsi, palestinezët kanë organizuar tubime masive përgjatë gardhit të sigurisë për të kërkuar “të drejtën e kthimit” në shtëpitë e tyre në Palestinën historike nga e cila u dëbuan në vitin 1948 për t’i hapur rrugë për shtetin e ri të Izraelit.

Protestuesit gjithashtu kërkojnë fundin e bllokadës së vazhdueshme të Izraelit nga Gaza, nga ajri, toka dhe deti, e cila ka mbetur në fuqi që nga viti 2007 dhe që ka sjellë brezin në Rripin e Gazës të katastrofës humanitare.

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, që nga fillimi i tubimeve, të paktën 116 demonstrues palestinezë kanë rënë dëshmorë dhe mijëra të tjerë janë plagosur nga armë zjarri izraelite.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP