Gjykata izraelite miratoi rrënimin e fshatit beduin në Bregun Perëndimor

Gjykata e Lartë e Izraelit miratoi të enjten rrënimin e fshatit beduin, Khan Al-Ahmar, i cili ka 187 banorë, gjysma e të cilëve janë fëmijë. Fshati ndodhet në Bregun Perëndimor, i cili është nën pushtimin izraelit, raporton Anadolu Agency (AA).

Në fshat ka një shkollë në të cilën mësimin e ndjekin 170 fëmijë të komunitetit beduin nga e gjithë zona.

“Ky vendim do të çojë në dëbimin tonë nga fshati. Gjykata i dha qeverisë së Izraelit një periudhë gjashtë mujore për të zbatuar urdhrin e shkatërrimit”, tha për AA zëdhënësi i komunitetit beduin, Eid Jahaleen.

Gjykata në aktgjykim deklaroi se nuk kishte asnjë arsye për të bllokuar urdhrin e ministrit të Mbrojtjes për rrënimin e fshatit.

Në zonat e Kudsit lindor ka 46 komunitete beduine me rreth 3.000 banorë.

Autoritetet izraelite po përpiqen të zhvendosin ata nga vendbanimet e tyre të lashta, që është rreth 20 për qind e territorit të Bregut Perëndimor, për të liruar hapësirën për ndërtimin e vendbanimeve për kolonët izraelitë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP