Ibrahimi: Dëmi për të cilin na akuzon Fatime Fetai është sa 75 për qind e rrogës së saj

Dëmi për të cilin na akuzon Fatime Fetai në rastin “Titanik 2” është sa 75 për qind nga rroga e saj që e merr, kështu tha Bedredin Ibrahimi i akuzuar në rastin “Titanik 2”, transmeton Portalb.mk.

Ai në fjalët hyrëse tha se nuk është bërë dëm të buxhetit shtetëror sepse harxhimet për zgjedhjet lokale i mbulojnë komunat, ndërsa në llogari të buxhetit shtetëror është bërë vetëm printimi i listave zgjedhore dhe transportimi i tyre.

Kështu, siç potencoi Ibrahimi nëse është bërë dëm, atëherë ai është vetëm 14.682 denarë.

“Qëllimi është politik, me qëllim që të arrihet deri te një numër më i lartë i organeve shtetërore dhe funksionarëve, të lihet përshtypje se në shtet gjithçka është shkatërruar dhe nga qielli na është dërguar PSP si shpëtimtare e sistemit juridik të vendit”, tha Ibrahimi.

Ai theksoi se në procedurë do të dëshmohet se në aktakuzë janë bazuar në dëshmi që nuk ekzistojnë.

Ndryshe, në lëndën e Prokurorisë Speciale (PSP) “Titanik 2” akuzohen linderi i PDSH-së, Menduh Thaçi, ish-shefi i Policisë Sekrete, Sasho Mijallkov dhe ish-anëtarët e Komisionit Shtetërorë Zgjedhor, Sasho Srcev, Bedredin Ibraimi, Aneta Stefanovska dhe Vllatko Sajkovski.

Gjykatësit e Gjykatës Administrative Biljana Nikodinovska – Petrovska, Lidija Ivanovska, Bllagorodna Rangellova, Aneta Xhigerova dhe Gazmend Fejzula nuk janë përfshirë në akuzë edhe pse me kërkesë të gjykatëses Verka Petkovska, Këshilli Gjyqësor ua ka marrë imunitetin, ndërkaq Gjykata e Apelit e ka refuzuar kërkesën e PSP-së për akuzën me çka ata kanë qenë të përfshirë.

Të gjithë të akuzuarit e “Titanik 2”, përveç Sasho Mijallkovit, penalisht janë përgjegjës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe autorizimeve, ndërkaq ish shefi i Policisë Sekrete do të jetë përgjegjës për veprën penale “marrje të dhuratës për ndikim të kundërligjshëm”. Kjo është akuza e katërt për Mijallkovin pas “Arkës”, “Target-Fortesa” dhe “Tortura”.

Nga “bombat” e publikuara të LSDM-së, mund të dëgjohet se si Mijallkov dhe Thaçi merren vesh për votim në lidhje me ankesat e dorëzuara deri te KSHZ-ja. Gjykata e Apelit i ka pranuar dy “bomba” që të jenë pjesë e dëshmive materiale në këtë lëndë.

Bisedat e përgjuara mund t’i dëgjoni më poshtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP