Sihana Badivuku dhe Derek Han sot sjellin koncert në Filarmoninë e Maqedonisë (FOTO)

Sihana Badivuku me violinë dhe Derek Han me piano, sot, me fillim prej ora 20:00 do të mbajnë koncert në Filarmoninë e Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Koncerti i dedikohet Hysen Badivukut dhe Lit Sien Han.

Në moshën 79 vjeçare Hysen Badivuku ndërroi jetë më 24 maj 2017. Ai ishte një ndër violinistët e parë të Kosovës dhe për një kohë të gjatë ishte pjesëtar i Orkestrës së Filarmonisë së Kosovës.

Badivuku qysh prej fillimit të viteve ‘60 e deri në fillim të viteve ’90, kur regjimi serb mbylli institucionet, ishte pjesë e Orkestrës Popullore të RTP-së. Për gati një dekadë pasluftës ishte angazhuar në Filarmoninë e Kosovës ku kishte rol të dyfishtë: violinist dhe mbajtës i arkivit. Krahas pjesmarrjes së tij në Filarmoni, ai gjithashtu ka qenë autor i shumë këngëve të këngëtareve të mëdha, siç është rasti me Shpresa Berishën.

Ndryshe, Hysni Badivuku është babai i violinistes së shquar shqiptare, Sihana Badivuku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP