Rasti “Ryshfeti”dhe “Tank”, Zavit dhe Gruevskit brenda javës u kumtohen aktgjykimet

Gjykata Penale të hënën do të publikojë aktgjykimin për rastin “Ryshfeti”, në të cilën i akuzuar është kryeministri i Maqedonisë dhe lideri i Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë, Zoran Zaev, kurse dy ditë më vonë, të mërkurën do të publikojë aktgjykimin për ish kryeministrin e Maqedonisë dhe ish liderin e VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski si i akuzuar në rastin “Tank”, njofton Portalb.mk.

Kur prokuroria rikualifikoi aktakuzën për të akuzuarin Zoran Zaev, me paragraf tjetër, me anë të së cilës parashihet dënim më i lehtë, në vend se Këshilli Gjyqësor, vendimin do ta bëjë të ditur gjykatësi, Darko Todorovski.

Kurse të mërkurën, Nikolla Gruevskit do t’i kumtohet aktgjykimi i parë në rastin e Prokurorisë Speciale Publike, “Tank” për furnizimin e “Mercedesit luksoz”.

Aktgjykimin do ta publikojë gjykatësja, Dobrilla Kacarska, e cila është kryetare e Këshillit Gjyqësor. PSP-ja për Gruevskin ka kërkuan dënim me burg, që sipas veprës penale parashihet të jetë në kohëzgjatje prej 1 deri në 3 vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP