Shekerinska për “Republika Ilinditase e Maqedonisë”: ose do të merremi vesh për gjithçka, ose për asgjë

“Nga momenti i parë deri tani, edhe negociuesit të Maqedonisë dhe Greqisë tregojnë se ose do të merremi vesh për të gjitha ose nuk do të ketë marrëveshje“, kështu ka deklaruar ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë, Radmilla Shekerinska pasi dje doli në opinion propozimi se “Republika Ilinditase e Maqedonisë” është propozimi për emrin e Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Ministrja Shekerinska ka sqaruar se të gjitha elementet që përmban propozimi, realizon kërkesat e Maqedonisë dhe Greqisë.

“Të gjithë elementet përputhen me pritshmëritë dhe kërkesat në Maqedoni dhe Greqi, japin përgjigje të interesave tona nacionale dhe e mbrojnë identitetin tonë. Do të vazhdojmë të punojmë dhe të ndërtojmë miqësi, ngase mendojmë se këtë herë jemi shumë afër”, tha Shekerinska.

Ndryshe dje, pas takimit të liderave dhe krerëve shtetëror për problemin e emrit Maqedoni – Greqi, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se propozimi për të cilën janë pajtuar Maqedonia dhe Greqia për emrin e Maqedonisë është “Republika Ilinditare e Maqedonisë”.

Qeveria: Republika Ilinditase e Maqedonisë është emër me përcaktim kohor dhe i kënaq të dyja palët

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP