Xhaferi: Bisedimet në procesin “Zhan Mone” po zhvillohen në atmosferë konstruktive

“Bisedimet në korniza të procesit “Zhan Mone” janë duke u zhvilluar në atmosferë konstruktive, atmosferë pune, me qëndrim konsensual të pjesëmarrësve për nevojën e rregullimit të marrëdhënieve në shtëpinë legjislative”, tha kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi nga Ohri, ku janë duke u mbajtur bisedimet me përfaqësuesit e partive parlamentare të Kuvendit të Maqedonisë në korniza të procesit “Dialog Zhan Mone” e iniciuar nga eurodeputetët Ivo Vajgël, Knut Flekenshtajn dhe Eduard Kukan, njofton Portalb.mk.

“Temat e diskutimit janë – nevoja për ndryshim dhe plotësisht të Rregullores dhe miratimin e Kodit Etik, me çështje shtesë që në tjera forma më është disktutuar, a ajo është pavarësia më e madhe e Kuvendit. Paradite kemi pasur debat të frytshëm për Kodin dhe mendoj se ajo është e mbaruar në lidhje me sjelljen e deputetëve në dhe jashtë Kuvendit”, tha Xhaferi, duke theksuar se kjo çështje është me rëndësi të madhe për kthimin e besueshmërisë në institucionin deputet.

Dialogu në Ohër është paraparë që të rrumbullakohet me përfundime që do të prezantohen në mbrëmje kur është paralajmëruar që të marrin pjesë liderët e partive parlamentare – kryeministri dhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela dhe kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami. Përpara tyre është e paraparë që të mbajë fjalim kryetari i Partisë Evropiane Socialiste, Sergei Stanishev.

Si hyrje në dialog, mbrëmë është shtruar darkë për pjesëmarrësit e bisedimeve, në të cilën eurodeputeti Ivo Vajgël ka thënë se takimet janë me qëllim që në atmosferë të hapur, pa praninë e opinionit të bisedohet për të gjitha problemet për të cilat ndoshta nuk është arritur konsensus.

Zhan Mone do t’i ulë në tavolinë të përbashkët liderët e partive politike

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP