Rritet çmimi i derivateve edhe në Kosovë

Çmimi i derivateve ka shënuar rritje në të gjithë botën dhe kjo po vërehet edhe në Kosovë. Këtë e ka konfirmuar edhe kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani i cili ka thënë se çmimi i naftës në Kosovë tashmë ka arritur në 1.10 euro.

Rritja e çmimit të naftës, që ka filluar gjashtë javë më parë, është më e madhja në 4 vitet e fundit. Të enjten çmimi për një barel ka arritur në 80 dollarë amerikanë.

Ky çmim sipas ekspertëve është rritur si pasojë e problemeve mes SHBA-së dhe Iranit dhe krizës në Venezuelë.

“Vitin e kaluar në të njëjtën kohë, çmimi i naftës ka qenë 0.95 euro, pasi ka qenë kuota ndërkombëtare e prodhimit e madhe, derisa tani prodhimi i derivateve ka rënie dhe në mënyrë automatike ka rritje të çmimit të derivateve në të gjithë botën dhe kjo po ndikon edhe në Kosovë. Por qytetarët e Kosovës janë duke u shërbyer me derivate me çmim më të lirë në rajon. Më lirë se në Shqipëri, Mal të Zi, Serbi dhe Maqedoni”, ka thënë Berjani për Radion Evropa e Lirë.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës dhe bizneset, nuk kanë nevojë të krijojnë panik, pasi siç ka thënë Berjani, ata janë duke u shërbyer më çmime reale.

Aktualisht çmimi i naftës në Kosovë është 1.10 euro, kurse i benzinës 1.11 euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP