VMRO kërkon që OJQ të mos japin rekomandime për anëtarët e Këshillit të ASHMAA-së

Në komisionit parlamentar për transport, lidhje dhe ekologji sot u mbajt vazhdimi i katër i diskutimit të amendamenteve për Propozim ligjin për ndryshime dhe plotësim të ligjit për shërbime mediatike Audio dhe Audiovizuale.

U diskutua për amendamentin e 5-të të VMRO-së, me të cilin kërkohet që të fshihen qëndrimi i propozuar me ligj i cili parashikon që kandidatët e Agjencisë për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuale (ASHMAA) dhe të Radio Televizionit Maqedonas (RTM) të dorëzojnë letra për përkrahje nga dy organizata joqeveritare, transmeton Meta.mk.

Sipas Bllagoja Despotovski nga VMRO-DPMNE, nuk ka OJQ të pavarura, pasi që sipas tij janë ose me njërën ose me tjetrën parti politike.

Me këtë tempo të gjatë të diskutimeve, opozita po bllokon vendosjen e ligjit me qëllim që të mbajë anëtarët partiak në këshill, tha ministri për shoqëri informatike dhe administratë, Damjan Mançevski, i cili ishte në seancën si përfaqësues i propozuesit të ligjit, gjegjësisht Qeverisë.

Në katër vazhdimet e deri tanishme të komisionit parlamentar u diskutua për pesë amendamentet, kurse ngelin edhe 70 për tu diskutuar.

foom-logo-disklejmerKy tekst është përgatitur në kuadër të projektit “Оbservatori i reformave mediatike“, të cilin e realizojnë Fondacioni për internet dhe shoqëri “Metamorfozis“, “Аgora” – Qendra për promovimin e vlerave qytetare dhe Platforma për gazetari hulumtuese dhe analiza (PINA), me mbështetjen financiare të “Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni“.
Përmbajtja e tekstit është përgjegjësi vetëm e autorëve dhe në asnjë mënyrë nuk i pasqyron pikëpamjet e Fondacionit “Shoqëri e hapur” – Maqedoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP