Tensionohen marrëdhëniet Belgjikë-Izrael

Ambasadorja e Izraelit në Bruksel, Simona Frankel, vazhdon të tensionojë marrëdhëniet bilaterale duke theksuar se qëndron prapa fjalëve të saj, pasi që ishte thirrur në Ministrinë e Jashtme të Belgjikës si rezultat i deklaratave të saj të diskutueshme në lidhje me masakrën e ushtarëve izraelitë në Gaza, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve në shtypin kombëtar të Belgjikës, Frankel e cila i përshkroi si “terroristë” dëshmorët në mesin e të cilëve ishin edhe fëmijë dhe foshnja në kufirin e Gazës, deklaroi se qëndron prapa fjalës së saj.

“Ashtu siç duket Ministria e Jashtme e Belgjikës pret që kur e thërret një ambasador të sillet me atë sikur me një fëmijë që është sjellë keq, të ul kokën, mos të përgjigjet. I kam dhënë përgjigjen e duhur Belgjikës. Në mënyrë të ashpër i tregova se qëndrimi i tyre i njëanshëm nuk kontribuon në paqe”, tha Frankel.

Deklaratat e ambasadores izraelite “Ndjej pikëllim për vdekjen e çdo personi, madje edhe për humbjen e jetës së 55 terroristëve në kufi”, ka shkaktuar reagime të mëdha në mbarë vendin.

Ndërsa kryeministri belg, Charles Michel, kishte deklaruar se është shokuar nga deklaratat dhe se kjo është e papranueshme.

Partitë në pozitë dhe ato opozitare në Belgjikë kishin reaguar gjithashtu duke kërkuar që Frankel të thirret në Ministrinë e Jashtme. Pas kësaj ministri i Jashtëm belg, Didier Reynders, ambasadoren izraelite e kishte thirrur në ministri. Ambasadorja gjithashtu ishte thirrur edhe në Ministrinë e Jashtme të Luksemburgut ku ajo është e akredituar.

Kujtojmë se ushtarët izraelitë vranë 62 palestinezë dhe plagosën të paktën 3.000 të tjerë të cilët morën pjesë në protestat e organizuara në kufirin e Gazës nën rrethim, me qëllim për të protestuar kundër hapjes së ambasadës së SHBA-ve në Kuds dhe për të përkujtuar 70 vjetorin e “Nakba”-s (Fatkeqësisë së Madhe).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP