Gjykimi për dhunën në Kuvend, Alimi mbetet në paraburgim

Seanca gjyqësore për tentim vrasjen ndaj Ziadin Selës më 27 prill ka vazhduar me dëgjimin e dëshmitarëve të propozuar nga mbrojtja. Njërin nga dëshmitarët që nuk kanë arritur ta sigurojnë, mbrojtja sot e tërhoqi si propozim. Dëshmitari tjetër, Antonio Filevski, që njëherit ishte njëri nga qytetarët që janë futur në Kuvend më 27 prill, nuk zbardhi asgjë të re. Filevski tha se nuk e ka parë kur është sulmuar Sela, ndërsa në pyetjet e kryqëzuara dëshmitari dha përgjigje me bindje politike. Për këtë gjykatësja ia tërhoqi vërejtjen, transmeton Alsat M.

“Nga të akuzuarit e njoh vetëm Aleksander Janevski- Toshtan. Qytetarët ishin shumë agresiv. Ata kanë protestuar për të ndaluar federalizimin, ndarjet dhe padrejtësitë. Për këtë janë futur në Kuvend dhe jo për terrorizëm. Ziadin Selën nuk e kam parë në sallën e konferencave, ndërsa Toshta ishte aty. Unë, Tosha dhe Vlladimir Gjorçev kemi qenë së bashku duke tentuar të qetësojmë qytetarët”,  dekalroi  dëshmitari Antonio Filevski.

Derisa procesi gjyqësorë për tentim vrasjen ndaj Selës po shkon drejtë fundit, njeriu që shpëtoi Selën më 27 prill, Abdylfeta Alimi vazhdon të mbetet në paraburgim edhe pas garancisë që ka ofruar familja e tij dhe lideri i ASH-së, Ziadin Sela.

Deputeti Sela dha garancion shtëpinë, arrihet shuma e nevojshme për lirimin e Abdylfetait (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP