Hetimet e Senatit thonë se Rusia ndihmoi Donald Trumpin në zgjedhje

Një komitet i fuqishëm i Senatit amerikan ka arritur në përfundimin se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e 2016 për të ndihmuar Donald Trump për tu bërë president I SHBA-së.

“Nuk ka dyshim se Rusia ndërmori një përpjekje të paparë për të ndërhyrë në zgjedhjet e 2016”, tha senatori Richard Burr, kryetari republikan i Komitetit të Inteligjencës së Senatit, në një deklaratë të lëshuar me Mark Warner, demokratin e tij më të lartë, raporton “The Independent”, transmeton Gazeta Blic.

“Përpjekja ruse ishte e gjerë, e sofistikuar dhe e urdhëruar nga vetë presidenti Putin për të ndihmuar Donald Trump dhe duke dëmtuar Hillary Clinton”, thuhet tutje.

 Gjetjet e komisionit nga disa hetime në ndërhyrjen e supozuar në zgjedhje, të cilat janë mohuar nga Rusia, ishin në përputhje me konkluzionin e përgjithshëm të komunitetit të inteligjencës amerikane.

Megjithatë, ato ndryshonin nga ato të Komisionit të Inteligjencës, i cili lëshoi rezultatet e tij të fundit muajin e kaluar dhe sugjerimin që z. Putin kishte vepruar për të përfituar Trump.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP