Diamanti i kaltër shitet për 6.7 milionë dollarë

 Diamanti i kaltër i cili 300 vitet e fundit i ka kaluar në shtëpitë e fisnikëve evropian, është shitur për 6.7 milionë dollarë në ankandin e organizuar në qytetin Gjenevë të Zvicrës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të BBC, diamanti i kaltër i nxjerrë në ankand nga Shtëpia e Ankandit Sotheby’s, ka qenë dhuratë e vajzës së Dukës së Parma-s, Elisabeth Farnese, e martuar me Mbretin e 5-të Felipe të Spanjës.

Diamanti i kaltër prej 6.1 karatësh gjatë 300 viteve ka qenë pronë e fisnikëve në Spanjë, Francë, Itali dhe Austri, është shitur për 6.7 milionë dollarë, ndërsa nuk është dhënë informacion në lidhje me blerësin.

Theksohet se diamanti është nxjerrë nga miniera Golconda e Indisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP