Lista e Anglisë për Botërorin “Rusi 2018”, nuk ftohet Joe Hart

Përzgjedhësi i kombëtares së Anglisë në futboll, Gareth Southgate, ka shpallur listën përfundimtare me 23 futbollistët të cilët do të luajnë në Kampionatin Botëror i cili këtë verë mbahet në Rusi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Surpriza më e madhe është përfshirja e mbrojtësit 19 vjeçar të Liverpoolit, Trent Alexander-Arnold, për të cilin ky do të jetë debutimi në kombëtare.

Ajo që paraqet një të papritur për mediat në ishull, është lënia jashtë liste, e portierit Joe Hart dhe mesfushorit të Arsenalit, Jack Wilshere.

Anglia e fillon fushatën e Botërorit më 18 qershor, në përballje me Tunizinë, ndërsa në grup ka edhe Panamanë dhe Belgjikën.

Përzgjedhësi Southgate ka edhe pesë lojtarë rezervë, nëse ndodhë diçka e papritur me të përzgjedhurit e tij.

“Besoj se është një skuadër e cila na bën të entuziazmuar”, tha Southgate për mediat britanike, për të shtuar se skuadra është një kombinim i rinisë dhe eksperiencës.

Portierë: Jack Butland (Stoke), Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Burnley)

Mbrojtja: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Gary Cahill (Chelsea), Kyle Walker, John Stones (Manchester City), Harry Maguire (Leicester), Kieran Trippier, Danny Rose (Tottenham Hotspur), Phil Jones, Ashley Young (Manchester United).

Mesfusha: Eric Dier, Dele Alli (Tottenham Hotspur), Jesse Lingard (Manchester United), Jordan Henderson (Liverpool), Fabian Delph (Manchester City), Ruben Loftus-Cheek (Chelsea)

Sulmi: Jamie Vardy (Leicester), Marcus Rashford (Manchester United), Raheem Sterling (Manchester City), Danny Welbeck (Arsenal) Harry Kane (Tottenham)

Në pritje për të luajtur: Tom Heaton, James Tarkowski (Burnley), Lewis Cook (Bournemouth), Jake Livermore (West Bromwich) dhe Adam Lallana (Liverpool).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP