Stresi bën që t’i pranoni më qetë lajmet e këqija

Stresi mund t’ju lë ndjenjën e të qenit i ngatërruar, egërsuar por edhe i humbur.

Megjithatë, një studim i ri habitshëm ka gjetur se stresi siguron qartësi në disa situate, njofton Klan Kosova.

Ai i bën njerëzit më të mirë në pranimin e ndonjë lajmi të keq.

Neuroshkencëtarët në Universitetin e Kolegjit të Londrës studiuan zjarrfikësit në Kolorado përditë, nga larja e kamionëve dhe ushqimeve të gatimit, për t’iu përgjigjur një emergjence.

Ata u kërkuan që të vlerësonin rreziqet e tyre për të përjetuar ngjarje të ndryshme traumatike të jetës, të tilla si një aksident me makinë apo mashtrime, pastaj u dha lajme të mira ose lajme të këqija – ose se rreziku i tyre ishte më i ulët ose më i lartë se sa kishin mend.

Në kohë pushimi, zjarrfikësit ishin tepër optimistë për shanset e tyre dhe ishin më pak të vëmendshëm ndaj detajeve të informacionit të ri.

Por në kohë stresi, ata ishin hiper-vigjilentë rreth rreziqeve të tyre dhe përpunonin fort çdo hollësi të lajmit të keq që u ishte dhënë.

Përsëritja e këtij studimi me skanimet e trurit mbi studentët në një laborator, ata e panë se mprehja e mendjes u nxit nga një goditje në nivelet e kortizolit (hormoni i stresit), duke shkaktuar një lloj vizioni të tunelit që të fokusohet në kërcënimin në fjalë – çështje personale apo trazira politike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP