Ivanov ua uron besimtarëve musliman fillimin e Muajit të Ramazanit

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit, ka dërguar telegram urimi deri te kryetari i Bashkësisë Fetare Islame, haxhi Sulejman efendi Rexhepi, deri te anëtarët e Rijasetit dhe deri te të gjithë pjesëtarët e komunitetit musliman në Republikën e Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

“Më lejoni që juve personalisht dhe anëtarëve të Riasetit, myftinive, imamëve dhe të gjithë qytetarëve të komunitetit musliman në Republikën e Maqedonisë, t’u uroj për fillimin e Muajit të Ramazanit. Në islam, Ramazani është muaj i shenjtë, ai është muaj i lutjeve, të mirës, faljes, bamirësisë dhe dashurisë. Ditët e agjërimit janë mundësi që çdo besimtar ta hapë zemrën e tij ndaj bujarisë dhe humanitetit, duke u ndihmuar të varfërve dhe të dobëtëve, dhe duke u lutur për falje të mëkateve të tyre”, thuhet në telegramin e urimit të Ivanovit.

Ivanov, të gjithë besimtarëve musliman u dëshiron agjërim të lehtë, si dhe paqe, mirëqenie, dashuri dhe falje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP