Jerusalemi në krizë e gjithë bota njerëzore në krizë

Sulejman Mehazi

Sulejman Mehazi

Nëse Jerusalemi është në krizë e gjithë bota njerëzore do jetë në krizë, qytet qendror i qetësisë dhe krizës tokësore, njerëzore, religjioze-fetare, i paqes dhe luftës botërore, është ky vend.

Rrjedha e këtij qyteti është qiellore, vjen nga lartë poshtë, është metafizike, religjioze, fetare e shpirtërore. Qytet i vendbanimeve hyjnore, i të gjitha librave të shenjta fetare, i profetëve, pejgamberëve më të respektuar e të madhit Zot-Allah. Jo vetëm kaq, aty rrjedhin historitë e të gjitha feve: krishtere, jude-izrailite, myslimane; historitë e të gjithë profetëve: Mojsiut-Musait, Abrahamit-Ibrahimit, Solomoni-Sulejmani, Josefit-Jusufit, Mesiut-Krishtit-Hisusit-Hisait; Muhamedit.

Pra, Jerusalemi sa është i vlefshëm për izraelitët e Mojsiut të Dhiatës së vjetër, aq është i vlefshëm dhe për krishterët e Hisusit-Hisait të Dhiatës së re, po dhe më shumë i vlefshëm për Kuranin e Allahut dhe islamin e Muhamedit. Kujdes botë e çmendur njerëzore!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL