Zeqirija Ibrahimi: Edhe nëse më propozojnë, nuk pranoj të bëhem ministër

“Nuk do ta pranoj postin e ministrin edhe po që se do të propozohem”, kjo është përgjigja e Zeqirija Ibrahimit, anëtarit të Kryesisë Qendrore në Lëvizjen BESA ku kryetar është Afrim Gashi, në pyetjen nëse janë të vërteta informatat nëpër media se ai pritet që të jetë ministri i ardhshëm i Kulturës, njofton Portalb.mk.

“Ende nuk kemi arritur në atë fazë, por unë nuk do të jem ministër edhe po që se do të propozohem”, tha shkurt për Portalb.mk, Ibrahimi.

Ndryshe, Ibrahimi ishte njëri ndër emrat më të përfolur nëpër media për të marrë post ministror, si rezultat nëse eventualisht partia e tij futet në qeveri.

Bisedimet janë në fazë finale, ndërkaq sot pritet që të tregojnë nëse e pranojnë ose jo ofertën që ua ka dhënë kryeministri Zoran Zaev.

Ndonëse s’ka ende informata të sakta për ofertën, nëpër media qarkullojnë informata se Zaev, Lëvizjes BESA të krahut të Gashit, ua ka dhënë Ministrinë e Kulturës.

Në bisedime janë edhe PDSH, të cilët edhe ata kanë paralajmëruar se sot do të japin informata rreth hyrjes apo jo, në qeveri.

Bisedimet për rikonstruim të qeverisë janë paralajmëruar që nga nëntori i vitit të kaluar, ndërkaq krahu i Bilall Kasamit në Lëvizjen BESA, të shtunën i ka ndërprerë bisedimet.

Zaev u ka dhënë ofertë, Lëvizja BESA dhe PDSH sot vendosin për hyrje në qeveri

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP