NDENJA

Iu dorëzuam natës së gjatë

Duke shfletuar përrallat e dashurisë

Dhe të urrejtjes

Në një dhomë

Të miqve të paprovuar

Rreth sofrës së madhe

Shërbehen përshëndetje të sinqerta

Ndonjë shikim simpatie

Buzëqeshje që nuk harrohet

Por edhe hollë-hollë

Tiren margjinat

E ngarkuara me zënka e sharje

Kotësitë

Fjalët e papërtypura

Kurse yjet

Na dëgjojnë

E s’duan më të bien në lule

 

Poezi nga Asllan SELMANI
Zgjodhi Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP